A Lesson on Food

21 Mar 2012 by admin, 1 Comment »

The grade school was collecting items for a food pantry. This seemed like a good opportunity for my oldest child to put some of the Home Ec lessons he’s learning in middle school to work. I took him to the grocery store with $20 and the charge to buy as many nutritious items for making meals as possible. Armed with a calculator, here’s what he came up with:

2 breakfasts of pancakes with applesauce, oatmeal with canned oranges (10 servings), hot cocoa.
4 servings of pasta with sauce
2 servings of chili mac
Beans and rice with sausages, 2 servings
Tuna with green beans, 2 servings
5 meals worth of beans and rice with salsa & tortillas
Saltines for snacks
It was interesting watching him work out cost per ounce for some items (tuna was the cheapest protein he could find) and also he noted how there wasn’t any room in a $20 budget for much fun stuff — there were no sweets or junk food. I knew there wouldn’t be but I also know how sheltered my kid is. I buy all our food and he, generally, has no idea how much stuff costs. He conceded that he wouldn’t really like to have to eat that menu himself for a week.

He serves meals monthly at a church as well as cooks and delivers a casserole for a shelter lunch program each month, so he’s not totally immune to the idea that some people struggle with feeding themselves or their families. This lesson added one more facet to his learning about the food choices people have to make. It put a dollar amount on the price of food. I think it was a lesson well learned.

One Comment

  1. Megan says:

    He did good, though! Many families would be happy to have that as their meal plan for a week.

Leave a Reply

Follow Me!

Follow Me! Follow Me! Follow Me! Follow Me!

Search

Free Knitting Pattern!

My Etsy Shop

Stuff I write about

Archives